چهارشنبه , ۱۵آذر ۱۴۰۲

تهویه مطبوع و سلامتی

رابطه بیماری و تاسیسات , رابطه غیر مستقیم و نزدیکی است که کمتر دیده یا بررسی شده است در زیر به چند نمونه ساده از این عوامل اشاره میکنم .

اگرچه استفاده از آب گرم برای گرمایش (مانند موتورخانه) در مقابل نشتی ها ایمنی جانی بالا تری نسبت به سیستم های گرمایش گازی (مانند کولرهای گازی گرمایشی-سرمایشی) دارد.

اما به همان نسبت نشتی سیستم های آبی می توانند خسارات مالی زیادی در نشتی ها بوجود آورند.

همچنین بخوانید: رفع بخار روی شیشه

اهمیت فیلترها در تهویه مطبوع

یکی دیگر از خسارات که موجب به خطر افتادن سلامتی می شود قارچ ها و باکتری هایی هستند که در فیلتر ها و سقف کاذب های مرطوب رشد می کنند.

  • گرما
  • رطوبت
  • تاریکی

این سه عامل هرجایی باشند حیات میکروارگانیزم هایی شکل می گیرد که برای ما خطر تنفسی و پوستی را دارند .

در سقف های کاذب قطره های حاصل از تقطیر آب سرد از روی اتصالات و لوله های عایق نشده یا نشتی کم آب گرم از اتصالات واشر دار، زمانی پدیدار می شوند که بیشترین تخریب را در داخل انجام داده باشند.

توصیه می شود گاهی سری به داخل سقف های کاذب منزل خود زده و با موبایل از سالم و حتی بهداشتی بودن مناطق غیر قابل دسترس مطلع شوید.

 میکروارگانیزم

گاهی برای تست و کنترل عدم ورود هوای سرد از منافذ سقف کاذب, می توانید با نصب یک تکه نخ کرک دار سبک در کنار لامپ های هالوژن توکار و همچنین زیر دریچه های فن کویل در حالت خاموش، از میزان ورود هوای سرد به داخل واحد مطلع شوید .

حتما بخوانيد:  سرویس کولر گازی خود را در تهران به ما بسپارید

بهتر است با نصب یک تصفیه هوا یا فیلتر مناسب که هوای بیرون را به مقدار هر نفر ۳۰ تا ۵۰ CFM به داخل راه می دهد استفاده نمایید .

در این حالت در زمستان اگر وسیله هایی مثل بخاری و گاز در منزل روشن باشند تامین هوای جایگزین مناسبی را خواهید داشت .

تهویه مطبوع

    تهویه مکانیکی موتورخانه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.